Ağaçlar

Ağaçlar bitkiler grubuna ait olan, zamanla yaşayan gelişen ve tüm canlılar gibi bir süre sonra ölen varlıklardır. Ağaçlar, büyümeleri için gerekli olan besin kaynağını köklerini saldıkları topraktan alırlar. Toprak ağaçlar için çeşitli mineraller ve besleyici maddeleri içerisinde barındıran bir besin kaynağıdır. Ağaçların en önemli besin kaynağı tüm canlılarda olduğu gibi sudur. Toprakta bulunan temel maddelerin dışında, çalılar ve ağaçlar güneş ışığına ve havaya ihtiyaç duyarlar.

Ağaçlar kök, gövde ve taç olmak üzere üç ana yapıdan meydana gelirler. Bizi ilgilendiren kısım gövdedir. Ağaç işleri ile uğraşanlar gövdenin çeşitli şekilde kesilmesinden meydana gelen masif ağaç üzerinde çalışırlar.

Şimdi ana konumuz olan müzik enstrümanı yapımında kullanılmak üzere itina ile seçilmiş olan ağaç türlerini ve özelliklerini aşağıda görelim.

Ladin (Picea Spp. )

Ladin, gitar yapımında en önemli ağaçlardan biridir. Klasik gitarda temiz, kristalize ve ışıltılı tonlar arayanlar için ideal bir ağaçtır. Bazı değerli lutierlerin yapmış oluğu ladin kapaklı gitarları çaldığınızda karşınızda sizi dinleyenler, piyano çalınıyor hissine kapılabilirler. Bu olay, gitar yapımında çok önemli bir noktadır. Bazen arpejlerde naylon tellerden gelen notalar su damlacıkları gibi berrak derin, ışıltılı, kristalize bir ton verir. Bunu yakalamak ladinin kalitesine ve ustanın hünerine bağlıdır. Hele baslarda yarattığı derin ve içten duygular anlatılamaz. Her tele vurduğunuzda seslendirdiğiniz notaların doğuşkanları üst üste büyük bir uyumla tınlar. Çok yumuşak, yumuşak olduğu kader derin ve etkileyici armonikler sergilerler. Ladin ses tahtası hüner ister, onun güzelliğini ortaya çıkaracak ustalık, hem lutierin hem de icracının yeteneğine bağlıdır.

Anavatanı: Doğu ve Kuzey Avrupa ülkeleri.
Eğilme Direnci: 9700 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 5300 psi.
Yoğunluk: 1430/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 38 psi
Sertlik: 390 Ibs/cu. ft

Batı Kanada Sediri (Thuja Plicata)

Western red cedar klasik ve flamenco gitar ses tahtası olarak kullanılır. Yumuşak yapılı bir ağaçtır, ladin gibi sert ve elastiki değildir. Fakat ladinden daha sabittir ve problemsizdir. Kolay çalışmaz ve form bozmaz. İçerdiği reçine miktarı çok azdır ve bu nedenle zamanla ses gelişimi gösterme durumu çok nadirdir. Cedar bir gitara sahip olduğunuzda ilk anda işittiğiniz ses muhtemelen yıllar sonrada aynı kalacaktır, çok az değişimler olacaktır. Tonalitesini ele aldığımızda gevrek, melankolik, karmaşık bir sesi vardır. Güçlü ve karmaşık tonlar üretir. Buğulu ve üst üste binen armoniklerle doludur. Ayrı bir havası vardır ve çok güzel bir aromaya sahiptir. Gomalak cila ile çok şık bir görüntü yakalanabilir. Bazı flamenco gitaristleri özellikle Cedar kapak tercih ederler, buda tarzları ile ilgilidir.

Anavatanı: Kanada, Amerika Birleşik Devletleri.
Eğilme Direnci: 7700 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 4770 psi.
Yoğunluk: 1155/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 35 psi
Sertlik: 350 Ibs/cu. ft

 

Tineo (Weinmannia trichosperma)

Kızıl pembe tonlara sahip bu ağacın içerisinden geçen siyah çizgiler muhteşem bir görüntü sunar. Arkalık ve yanlık olarak açılımı madagaskar gül ağacında olduğu gibidir. Görsel güzellik olarak tartışılmayacak bir ağaçtır. Bu ağacın diğer adı Hindistan elma ağacıdır. Akçaağaç gibi sert düz bir yapıya sahiptir. Tonalite olarak parlak ve uzayan sesler üretir. Bu nedenle rahatlıkla flamenko gitarlar üretilebilir.

Anavatanı: Hindistan.
Eğilme Direnci: 10930 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 6350 psi.
Yoğunluk: 1500/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 43 psi
Sertlik: 1020 Ibs/cu. ft

Kaliforniya Kızıl Ağacı (Sequoia sempervirens)

Kaliforniya kızıl ağacı özellik olarak kanada sedirini andırır. Çapı geniş bir ağaçtır. Renk olarak kanada sedirinden daha kızıl bir renk yapısı vardır. Akustik yapıya sahip olan gitarlarda ön tabla, arka ve yanlar olarak kesim şekillerine göre kullanılabilir. Ses özelliği olarak Kanada sedirine çok yakın bir ton sergiler bir parça daha gür ve yoğun bir ses kapastesi vardır. Yıllık halkaları genelde belirgin olur. Ön kapak kullanımında renk olarak tercih edilmesi zor fakat renk uyumu tutturulduğunda özel gitarlar üretilebilir. Göknar ağacına çok benzer bir ses yapısındadır fakat renk olarak hiçbir benzerliği yoktur.

Anavatanı: Kuzey Amerika, Amerika Birleşik Devletleri.
Eğilme Direnci: 10000 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 6150 psi
Yoğunluk: 1340/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 40 psi
Sertlik: 480 Ibs/cu. ft

 

Göknar (Abies nordmanniana)

Göknar dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişen bir ağaçtır. Bizim ilgilendiğimiz türü Doğu Karadeniz gönarıdır. Göknarın ladin kadar sert bir yapısı yoktur, bu nedenle gitar yapımında pek kullanılmayan bir ağaçtır. Oysa diğer iğne yapraklılar gibi bu ağaçtan da güzel enstrümanlar yapılabilir. Yapı ve müzikal ton olarak kanada sediri ile Alman ladini arasında bir yerlerdedir. Ancak düzgün yıllık halkalara sahip olanlarından gitar üretilebilir. Çok duygulu güzel bir sesi vardır. Aslında eskiden bağlama ve Anadolu çalgılarında sıklıkla kullanılırdı. Ladin ağacının popüler olması ile birlikte bu ağacın şöhreti azalmış oldu. Ladin ağacından daha az dirençli olması göknarın az kullanılmasına sebep olmuştur.

Anavatanı: Türkiye, Avrupa ve Amerika kıtası.
Eğilme Direnci: 8850 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 5130 psi
Yoğunluk: 1425/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 35 psi
Sertlik: 400 Ibs/cu. ft

Kauri Ağacı (Agathis australis)

Kauri ağacı günümüz ağaçlarından farklı bir yapıya ve tarihe sahiptir. Bu ağaç Yeni Zellanda’nın kuzeyindeki bataklıkların diplerinde toprağa gömülü olarak 50. 000 yıl beklemiştir. Hava ile teması olmaksızın toprak altında kömürleşmeden ve fosilleşmeden 45. 000 yılın üzerinde bir dönem geçirmiştir. Dolayısı ile yaşayan bir ağaç değildir. Gövdesi o kadar geniştir ki bazen ufak çaplı bir apartman genişliğinde gövdeye sahip kauriler görülmüştür. Gitar yapım konusuna geldiğimizde, bu ağaçtan gitar üretmek çok pahalı bir iştir. Bu ağaçlar tamamen koruma ve koleksiyon altına alınmıştır. Kauri bulmak zordur. Gitarda ön tabla, arka ve yanlık olarak kullanılabilirler. Ton olarak ele aldığımızda ladine yakın, fakat daha çok uzayan, derin ve bol doğuşkanlı sesler üretir. Çok hassas ve derin bir sesi vardır. Arka ve yanlarda çok nadir olmak üzere görsel güzelliği tartışılamayacak kadar iyi setler mevcuttur. Bunlar ne yazık ki bir elin parmakları kadar azdır. Kauri gitara sahip olmak kanımca çok özel bir durumdur. Özellikle kolleksiyonerler için mutlaka edinilmesi gereken bir enstrümandır.

Anavatanı: Yeni Zellanda, Avustralya.
Eğilme Direnci: 9720 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 6170 psi
Yoğunluk: 1350/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 40 psi
Sertlik: 615 Ibs/cu. ft

 

Honduras Maunu (Swietenia macrophylla)

Güney Amerika kökenli bu ağaç klasik gitar sap yapımında vazgeçilmezlerdendir. Fakat şu anda ormanların düşüncesizce katledilmesi sonucu bu ağaç türünün ticareti durdurulmuşdur. Çok kaliteli sert yapılı, yapısına göre hafif ağırlıklı bir ağaçtır. Kaliteli gitarlarda sap atmalarına önlem almak için kullanılan ek malzemelere çoğu zaman ihtiyaç duymaz. Zaman zaman arkalık ve yanlık olarak da kullanılabilir. Sıcak içli bir tonu vardır. Arkalık ve yanlık kullanıldığında çok kolay sonuç alınabilir. Sap seçeneğinde önemli diğer bir ağaç olan sedir ağıcına rakiptir. Sedirden biraz daha ağırdır fakat tel gerilimine daha dayanıklıdır.

Anavatanı: Bahamas, Belize, Bolivya, Brazilya, Kolombia, Kosta Rika, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Guyana, Haiti, Honduras, Jamaica, Meksiko, Nikaragua, Panama, Peru, Venezuela.
Eğilme Direnci: 11514 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 6465 psi.
Yoğunluk: 1426/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 59 psi
Sertlik: 801 Ibs/cu. ft.

Küba Maunu (Swietenia mahagoni)

Küba maunu honduras maunundan daha sert, sık ve ağır bir yapıya sahiptir. Fakat görsel olarak çok güzel ve parlak bir görüntüsü vardır. Zaman zaman sap için kullanılsa da çoğunlukla ağırlığı nedeniyle tercih edilmez. Buna karşın çok sağlam bir yapısı vardır. Ağırlığın sorun olmadığı durumlarda çok rahatlıkla güvenilecek bir ağaçtır. Her türlü tel gerilimini rahatlıkla karşılar. Bazı yapımcılar bu ağacı arka ve yanlık olarak da tercih ederler. Eski yapımcılar sağlamlığı nedeniyle bu ağacı çok kullanmışlardır. Şu anda bu ağaçta da ticaret yasağı bulunmaktadır. Küba maunu bulmak gerçekten zordur.

Anavatanı: Bahamas, Bolivya, Brazilya, Kolombia, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Jamaica, Mexico, Peru, Amerika Birleşik Devletleri, Venezuela.
Eğilme Direnci: 12782 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 7192 psi.
Yoğunluk: 1285/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 59 psi
Sertlik: 850 Ibs/cu. ft.

 

Afrika Maunu (Khaya Ivorensis)

Afrika kökenli bir ağaçtır. Akaju, Coaba African ve Samanguila olarak ta bilinmektedir. Kendi arasında bir çok çeşite sahiptir. Fakat en iyileri çok yağmur alan nemli ormanlarda yetişir. Yapı olarak sert bir dokuya sahip olmasına rağmen şaşılacak derecede hafiftir. Bu nedenle klasik gitar sap, ön ve dip parçalar için orijinal mauna en iyi alternatiftir. Bu aralar ormanların düşüncesizce katledilmesi nedeniyle orijinal maunun iyi kalite olanları bulunamamaktadır. Kötü kalite orijinal maun kullanmak yerine iyi kalite Afrika maunu kullanmak gitarların sağlığı açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Anavatanı: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çat, Gabon, Ghambia, Gana, Guinea, Fil Dişi Sahilleri, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Sudan, Togo, Uganda.

Eğilme Direnci: 10735 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 6460 psi.
Yoğunluk: 1391/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 40 psi
Sertlik: 830 Ibs/cu. ft.

Sedir (Cedrela odorata)

Orta ve Latin Amerika kökenli bir ağaçtır. Özellikle flamenko ve klasik gitar sap yapımında maun ağacının rakibidir. Maun ağacından daha hafif bir yapıya sahip bu ağaç bu özelliğine rağmen şaşılacak derecede hafiftir. Bu nedenle özellikle flamenko gitar saplarında kullanılır. Bu nedenle ismi İspanyol sediri diye de anılır. İspanya’da tüm yapımcılar sap yapımında bu ağacı tecih ederler. Tınısına gelince, frekansları çok güzel bir şekilde iletir ve temiz bir tonatiye sahiptir.

Anavatanı: Central America, Latin America, Okyanus kıyıları.
Eğilme Direnci: 8545 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 4389 psi.
Yoğunluk: 1006/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 40 psi
Sertlik: 568 Ibs/cu. ft.

 

Abanoz (Diospyrus crassiflora)

Abanoz ağacı klasik gitar klavye kullanımında en iyi seçenektir. Fretlerde sağladığı görsel güzelliğin yanı sıra ton olarak da gayet başarılıdır. Abanoz yapı olarak çok sert bir ağaçtır, ses uzama özelliği açısından başarılıdır. Sert, sıcak bir tonalitesi vardır. Sesleri çok parlatarak iletmez, bunun yerine daha sıcak ve derin ses üretmeyi sever, iletkenliği çok iyidir. Damar çizgileri kalitesini belirleyen en önemli unsurdur.

Anavatanı: Kamerun, Gabon.
Eğilme Direnci: 22100 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 9900 psi.
Yoğunluk: 2200/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 92 psi
Sertlik: 2460 Ibs/cu. ft

Brezilya Gül Ağacı (Dalbergia Nigra)

Gitar ağacı denildiğinde tartışılmaz bir numaralı ağaç olarak telaffuz edilir. Bu şöhreti haksız yere kazanmamıştır. Kahverengi, çikolata rengi, kızıl, koyu mor ve buna yakın birçok deseni bünyesinde barındırır. Alevlenen desenlerden düz inen ince damarlara kadar bir çok görsel ifadesi vardır. Fakat en önemlisi sesidir, entonasyon, balans, ses netliği, armonikler ve kristalize tonlar bunların hepsi sanki hesaplanmış gibidir. Bunların yanı sıra tüm bu özelliklere göre, her türlü yapımcı felsefesine rahatlıkla cevap verebilir. Çok sık ve hacimli bir ağaçtır. Tonalite açısından en önemli özelliği sıcak ve duygu yüklü sesidir. Klasik gitarların yanında, flamenco negra modellerinde gözdesidir. Profesyonel icracılar, usta lutierlere ait olan flamenco negra modelleri tercih ederler. Tek gitar modern flamenco müziğinde ılıman ve derin sesin yanında sağladığı sustain nedeniyle vazgeçilmezlerdendir. Tarihteki en ünlü yapımcılar hep bu ağacı tercih etmişlerdir. Fakat ne yazık ki bilinçsizce katledilen ormanlar nedeniyle soyu tükenme tehlikesindedir ve kesimi tamamen yasaklanmış durumdadır. Brezilya gülünü şuanda bulmak çok zordur, bulunsa bile çok pahalıdır. Çok para vererek sahip olabilseniz dahi iyisini bulabilmek neredeyse imkansız gibidir.

Anavatanı: Brezilya.
Eğilme Direnci: 18185 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 7420 psi.
Yoğunluk: 1862/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 80 psi

 

Hindisdan Gül Ağacı (Dalbergia Latifolia)

Indian Rosewood batı Hindistan’da bulunur. Palisander, polosanto, sonokeling diğer isimleridir. Gitar yapımında efsane olan Brezilya gül ağacına alternatif olarak gösterilir. Brezilya gül ağacından daha hafiftir, daha sabittir fakat daha yoğun ve sık değildir. Bazı çeşitlerde görsellik ön plandadır. Koyu düzgün giden arada düzensizleşen çizgilerin hemen yanında sarı, turuncu veya mor çizgiler bulunabilir. Özellikle mor tonlarda olan altyapılar aranan özelliklerdendir. Bazen de okside olmuş kahverengiler göze çarpar. Özellikle klasik gitarlarda arka ve yanlar için biçilmiş kaftandır. Ladin veya sedir ses tahtası ile kombine edildiğinde çok ayrı tınılar ve özellikler gösterir. Genelde çok parlak olmayan ve derin sesler üretir. Son dönemlerde tek gitar solo flamenco performanslarında derin duygu anlatım amacıyla kullanılmaya başlandı. Indian Rosewood geleneksel eşlikli flamenco gitar sesini değiştirse de modern flamenco akımında aranan özelliklerde fevkalade tonlar üreten flamenco gitarları meydana getirmiştir.

Anavatanı: Hindistan, Endonezya, Malezya, Nepal, Filipinler, Vietnam.
Eğilme Direnci: 17107 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 6910 psi.
Yoğunluk: 1737/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 85 psi
Sertlik: 1720 Ibs/cu. ft.

Honduras Gülağacı (Dalbergia stevensonii)

Honduran rosewood ton bakımından çok zengin bir ağaçtır, rosewood ailesinde iyi bir üne sahiptir. Açık kahverengi tonları, arada daha koyu ilerleyen kahverengi ve siyah damarlar ile bütünleşir. Madagaskar gülü gibi Brezilya gül ağacına en yakın alternatiflerden biridir. Hindistan pelesenginden daha sıkı ve ağır bir yapıya sahiptir. Tonalite olarak dengeli ve sıcak ses üretir, çok derin bir sesi vardır. Baslarda derin ve güçlü tonlar sergilerken tizlerde çok parlak olmayan fakat çok temiz sesler üretir.

Anavatanı: Belize.
Eğilme Direnci: 19600 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 10500 psi.
Yoğunluk: 2820/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 95 psi
Sertlik: 1730 Ibs/cu. ft

 

Madagaskar Gül Ağacı (Dalbergia Baronii)

Madagascar Rosewood yapısı nedeniyle geniş kesimlere uygun değildir. Bu nedenden dolayı farklı figürler sergilerler. Çikolata renginden, mora ve kahverengi tonlara uzanan renklere sahiptirler. Ağıcın yapısının farklı olmasından ötürü iki arka kalıbı parçayı birleştirdiğinizde damarlar örümcek ağı gibi açılır. İşte bu noktada birbirinden güzel desenler ortaya çıkar. Brezilya gül ağacına en iyi alternatiflerden biridir. Ton olarak ve aynı zamanda görsel olarak brezilya gülünü aratmaz niteliktedir. Tonda sıcak, derin tınıların yanında zımba gibi bir ses üretir. Çok kaliteli gitarlar üretmek mümkündür. Bazı yapımcılar artık Brezilya Gülü’nün yerine bu ağacı kullanmaktadırlar.

Anavatanı: Madagaskar.
Eğilme Direnci: 17307 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 8840 psi.
Yoğunluk: 1865/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 51 psi
Sertlik: 1778 Ibs/cu. ft.

Bolivya Gül Ağacı (Machaerium Scleroxylon)

Morado ve Santos Rosewood olarakta bilinir. Bollivian rosewood’un en çok bilinen diğer adı, Pao Ferro dur. Bu ağaç Brazilya ve Bolivia ormanlarında bulunur. Çok sert bir ağaçtır, Indian Rozewood’dan daha serttir ve gözeneksizdir. Üzerinde çok rahat çalışılabilir.

Ton bakımından abanoz ile indian rosewood arasında bir özellik gösterir, gayet sıcak tonlar üretir ve indian rosewood’dan bir ölçü daha tiz sesler üretir. Bunların dışında tınlama uzunluğu çok fazladır. Bu nedenle benim görüşüm negra flamenco gitarlara Indian’dan daha fazla yakışır.

Anavatanı: Brezilya, Bolivya.
Eğilme Direnci: 19150 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 8900 psi.
Yoğunluk: 1900/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 85 psi
Sertlik: 2003 Ibs/cu. ft.

 

Cocobolo (Dalbergia Retusa)

Gitar yapımında son zamanlarda kullanılmaya başlanan Cocobolo çok sert, elastiki ve dirençli yapıya sahip bir ağaçtır. İmalat bitiminde cilalandıktan sonra sabit kalma özelliği mevcuttur. Görsel yapısı anlatılamayacak kadar güzeldir, turuncu, koyu kahve ve daha nice güzel renkleri mevcuttur. Ses olarak parlak tizler, derin baslar üretir. Bu armoninin yanında ses uzaması açısından da hünerlidir. Brezilya gül ağacına alternatif olabilecek bir sound kalitesine sahiptir. Liflerinde barındırdığı yüksek yağ miktarı nedeniyle canlı bir görüntüsü vardır.

Anavatanı: Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexico, Nicaragua, Panama
Eğilme Direnci: 10067 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 5776 psi.
Yoğunluk: 1050/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 1 psi
Sertlik: 1136 Ibs/cu. ft.

Jacaranda (Dalbergia Spp. )

Jacaranda normalde Brezilya gülü olarak bilinir. Aslında Endonezya’da yetişen bir türdür. Yapı olarak çok ağır, hatta tüm gül ağaçlarından daha ağırdır. Çok yağlı bir dokusu vardır. Hint gülünden daha ağır ve sık bir dokusu vardır. Çok güzel görsel bir ifadenin yanında, içersinde barındırdığı yağ oranı sayesinde çok parlak bir görüntü alınabilir. Hint gülünden çok daha kaliteli bir ağaçtır ve fiyatı epey pahalıdır. İyi klasik gitarlar üretmek mümkündür.

Anavatanı: Endonezya.
Eğilme Direnci: 17300 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 7300 psi.
Yoğunluk: 2400/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 1. 1 psi
Sertlik: 2003 Ibs/cu. ft.

 

Bubinga (Guibourtia Demeusei)

Bubinga Afrika ormanlarında yetişmektedir. Afrika gülü olarak da bilinir. Bu ağaç Afrika’nın çeşitli ormanlarında kök salmıştır ve bu bölgelere göre 13 çeşit alanda 16 çeşit bubinga yetişmektedir. Genellikle bataklık içeren ormanlarda, göl veya nehir kıyılarında bulunur. Sulak arazide iyi beslendiğinden dolayı boyu 40-50 metreyi, çapı ise 1-2 metreyi bulmaktadır.

Tonunun olgunluğu ve yumuşaklığından dolayı arp ve bas gitar yapımında kullanılır. Yapı bakımından sesi iyi döndüren bir ağaçtır. Maun ile rosewood arasında bir özellik gösterir. Rosewood’dan daha zayıftır fakat maundan daha dengeli bir sesi vardır. Bazı özel drum setlerinde ve trampetlerin dış kaplamalarında kullanılır. Tama en yüksek sınıf drum kitlerinde bubinga ağacı kullanmaktadır.

Gitarda ise bubinga derin ve ılık bir ses verir, bunun dışında ağaç figürlü ise (az rastlanır) çok değerlidir. Kullandığım Bubinga ağaçları kök kesim olmakla birlikte muhteşem figürlere sahiptir.

Anavatanı: Cameroon, Central African Republic, Congo, Equatorial Guinea, Gabon, Liberia, Nigeria, Uganda, Zaire.
Eğilme Direnci: 20193 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 9045 psi.
Yoğunluk: 1925/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 88 psi

Ovangkol (Guibourtia ehie)

Ovangkol batı tropikal Afrika ormanlarında yetişir. Özellikle Fildişi sahilleri ve Gana’da yetişen bu ağaçların düz ve birbirine geçmiş damarları bulunur. Ağaç yapı olarak çok sert ve liflidir. Bu ağaçlardan gitar üretmek zahmetli bir iştir. Klasik gitarda, Indian Rosewood’a yakın fakat biraz daha parlak ses arayanlar için idealdir. Özellikle ladin ses tahtası ile tercih edildiğinde çok parlak tonlar yakalanabilir. Ovangkol’da yüksek kaliteli ve figürlü ağaçları tercih ederim. Fantastik görsellikler arayanlar için taklidi olmayan özel parçalarla çalışıyorum. Gri ve çikolata tonlarının siyahla kaynaşması onlara has bir görsel güzellik kazandırıyor.

Anavatanı: Gabon, Gana, Fildişi Sahilleri, Nijerya
Eğilme Direnci: 16900 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 8300 psi.
Yoğunluk: 2560/1000 psi
Özgül Ağırlık: 0. 80
Sertlik: 1150 Ibs/cu. ft.

 

Servi (Cupressus Sempervirens)

Flamenco gitarların ağacı olan servinin kendine has çok güzel bir aroması vardır. Ağaç içerisinde birçok reçine ve sakız türevi maddeler bulunur, bu maddelerin sağladığı koku mükemmeldir. Ağacın en önemli özelliklerinden birisi çok hafif olmasıdır bu yüzden tınlama uzunluğu çok fazladır. Bunun dışında parlak ve cızırtılı bir tonaliteye sahiptir. Bu özelliklerin hepsi bir araya geldiğinde geleneksel flamenco soundu ortaya çıkmaktadır. Tüm karakteristik gerçek flamenco gitarları bu ağaçtan yapılır. Selvi’nin damar boyu ve damar aralığı ile ilgili kavramlar flamenco gitarda ses kalitesini belirleyici unsurdur.

Cedar ve Ladin ses tahtaları ile ayrı özellikler ve tonlar sergilerler. Ladin kapakta daha kristalize ve tiz seslere vakıf olurken sedir ses tablasında daha sert melankolik daha karanlık sesler sergiler.

Anavatanı: Lübnan, Suriye, Türkiye, İspanya.
Eğilme Direnci: 10500 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 6360 psi.
Yoğunluk: 1335/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 45 psi
Sertlik: 510 Ibs/cu. ft

Akça Ağaç (Acer Platanus)

Keman ve viyola yapımının efsanevi ağacı akağaç gitar yapımında da bir yıldız niteliğindedir. Çeşitli kesim ve köklerinden çıkan yüzeyler nedeniyle bir çok sınıfta toplanırlar. Gitar yapımında kullanılan en önemli çeşitlerin arasında flame akağaç, birdseye maple, quilted maple ve detay süslemeleri için kullandığım spalted maple bulunmaktadır.

Flame, Quilted, ve Birdseye arasındaki tercih görsel zevk ile alakalıdır, fakat özellikle American Maple diye nitelendirdiğimiz akağaç türü çok değerlidir. Ton kalitesi olarak ele aldığımızda, mükemmel reflektör olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Ses yapıları çok güçlü midlerde ve tizlerde çok parlak, kristal netliğinde güçlü ve uzayan sesler üretirler. Bu nedenle flamenco gitar yapımı için de tercih edilebilirler. Doku olarak Flame maple da üç boyutlu enine figürler bulunur, kuşgözünde ise kuş gözüne benzer noktacıklar gelişi güzel değişik sıklıklarda yüzeyde yerleşmiştir. Quilted maple ise tamamen köklerden elde edilir, Spalted maple urdan çıkar ve inanılmaz karışık motiflerle bezelidirler. Sanki granit mermerleri gibi görsellikleri vardır.

Renkleri ise, flame maple beyaza yakın uçuk sarı, kuşgözü ve quilted biraz daha krem rengini andırır. Spalted maple ise ne ararsanız bulabileceğiniz bir renk karışımı içerisindedir.

Anavatanı:Avusturya, ÇekCumhuriyeti, Fransa, Almanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovenya, İsviçre, İngiltere.
Eğilme Direnci: 10700 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 4235 psi.
Yoğunluk: 1450/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 44 psi
Sertlik: 850 Ibs/cu. ft.

 

Wenge (Millettia Laurentii)

Wenge koyu çikolata renginde düz elyaflı bir ağaçtır. Çok sert bir yapısı vardır. Sustain olarak gayet iyi bir tonaliteye sahiptir. Orta notalarda çok iyidir, oktavı yüksek notalarda ve tizlerde parlak özellikler gösterir. Alçak oktavlarda ise daha sönük kalır. Gül ağacına iyi bir alternatiftir.

Wenge ağır bir ağaçtır ama gayet sabit ve düzgündür.

Anavatanı: Kameron, Kongo, Gabon, Zaire.
Eğilme Direnci: 19500 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 10300 psi.
Yoğunluk: 2360/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 91 psi
Sertlik: 1630 Ibs/cu. ft

Zricote (Cordia dodecandra)

Zircote yapı olarak çok sert bir ağaçtır. Rosewood’dan daha serttir. Bu sertlik ona mükemmel bir ton kazandırır. Rosewood ile abanoz arasında bir yerlerdedir diyebiliriz. Rosewood gibi ılık bir sese sahip olmasının yanı sıra bir miktar parlak ton üretir. Bu ton gayet hissedilir şiddettedir. Yapı olarak Brezilya gülağacından bile serttir. Görsel zenginlik olarak gayet başarılıdır. Bu ağaç biraz pahalı bir ağaçtır. Ama alınan sonuçlar gayet iyidir.

Anavatanı: Belize, Guatemala, Mexico.
Eğilme Direnci: 15700 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 8000 psi.
Yoğunluk: 1580/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 74 psi
Sertlik: 2200 Ibs/cu. ft

 

Macassar Abanozu (Diospyros celebica)

Macassar abonozu görsellik açısından tartışılmaz bir ağaçtır. Siyah ve kızıldan kahverengine uzanan boylu boyunca kalın çizgiler içeren bir görselliği vardır. Tek kelimeyle sofistike ağır bir görüntü sergiler. Tını olarak ele aldığımızda ise bambaşka bir durumla karşılaşırız. Bu ağaç çok sert hatta gül ağaçlarının tümünden daha ağır bir ağaçtır. Fakat tonalitesi çok derin ve kuvvetlidir. Şöyle ki baslar çok kuvvetli, derin ve mikrofonik ses üretir. Cızırdayan, zımba gibi baslar ortaya koyar. Böyle bir gitar resitallerde çok etkili olur, kesinlikle desibel azlığı sıkıntısı yaşanmaz. Bir başka özelliği ise entonasyonu çok dengeli bir ağaçtır. Tizler ile baslar arasındaki tonal dengeyi çok iyi kurar. Risk almadan sıra dışı özel bir gitara sahip olmak isteyenler için, özellikle resital seviyeleri için çok uygun bir seçimdir. Ladin ile eşleştirildiğinde çok özel bir gitar ortaya çıkabilir. Fiyat olarak çok pahalı bir ağaçtır, fakat bunu fazlasıyla hak eder.

Anavatanı: Brezilya, Paraguay, Uruguay.
Eğilme Direnci: 20165 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 10820 psi.
Yoğunluk: 2121/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 90 psi
Sertlik: 2130 Ibs/cu. ft

Koa (Acacia Koa)

Koa, akasya ağaç ailesinden gelen, görsel efektlerle dolu bir ağaçtır. Çok çekici bir renk düzeni ve görüntüsü vardır. Orta sıklıkta bir ağaçtır. Hawaii’nin geleneksel enstrümanı olan ukele bu ağaçtan yapılır. Daha sonraları klasik ve akustik gitarlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Bu ağacın ses uzama ivmesi çok yüksektir. Fakat baslarda rosewood’dan daha zayıf ve cızırtılı özellikler gösterir. Çok parlak, ışıldayan bir sesi vardır. Özellikle ladin ile eşleştirilirse çok parlak, sustain açısından zengin sesler elde edilir. Flamenco gitar için çok uygundur.

Anavatanı: Hindistan, Endonezya, Filipinler.
Eğilme Direnci: 19285 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 11020 psi.
Yoğunluk: 2479/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 60 psi
Sertlik: 3100 Ibs/cu. ft

 

Ceviz Ağacı (Juglans Reiga)

Juglas Reiga Ceviz ağacı olarak en makbul olan türlerdendir. Gitarda kullandığım cevizler görsel güzellik olarak paha biçilemez parçalardandır. Nadir bulunan bu parçalardan gitar üretmek her zaman mümkün olmaz. Yeşil, kahverengi ve alevlenen desenleri ile yüzeye elle çizilmiş hissini verir ve karakter doludur. Gevrek bir sese sahiptir, ladin ses tahtası ile uyumludur. Sofistike bir tarzı, melankolik ve sıcak bir sesi vardır.

Anavatanı: Çin, Fransa, İtalya, İsviçre, Türkiye, Yugo.
Eğilme Direnci: 7400 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 4235 psi.
Yoğunluk: 1100/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 66 psi
Sertlik: 610 Ibs/cu. ft.

Çınar (Platanus Orientalis)

Çınarın çok güzel bir görüntüsü vardır, kızılımsı kahve rengi üzerine puantiyeler ile bezelidir. Tonalite olarak ele aldığımızda sert yapılı bir ağaçtır, akağaç gibi parlak tonlar üretir. Bu parlak tonların yanında bir miktar sıcak tonda kendini belli eder. Bunun dışında tınlama uzunluğu yeterince fazladır. Desibel üstünlüğü olarak tartışılmaz, çok güçlü ses üretir.

Anavatanı: Fransa, Almanya, Italya, Portekiz, ispanya, ingiltere, Türkiye.
Eğilme Direnci: 15150 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 7320 psi.
Yoğunluk: 1700/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 70 psi
Sertlik: 1500 Ibs/cu. ft

 

Mango Ağacı (Mangifera indica)

Bu ağaç ile koa ağacı yakın bir benzerlik sergiler. Renk, yapı ve doku olarak hemen hemen aynıdır. Tonalite olarakda aynı özellikler sergilerler. Parlak, cızırdayan ve uzayan sesler üretir. Aynı koa ağacında olduğu gibi bu ağaçtan da ukelele üretilir. Fiyat olarak Koa’dan bir ölçü daha ucuz bir ağaçtır. Koa ağacına iyi bir alternatiftir.

Anavatanı: Bangladesh, Burma, Kamboçya, Çin, Hawaii, Hindistan, Endonezya, Laos, Malezya, Papua Yeni Gine, Filipinler, Tayland, Vietnam.

Eğilme Direnci: 13790 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 6887 psi.
Yoğunluk: 1745/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 57 psi
Sertlik: 1000 Ibs/cu. ft

Bosse Clair (Guarea cedrata)

Bosse maun ve sedir ağaçlarına yakınlık gösteren özelliklere sahiptir. Hafif yapısı ve janjanlı görüntüsü ile gitar yapımı için uygundur. Klasik gitarda maun alternatifi olarak kullanılabilir.

Anavatanı: Kameron, Kongo, Gana, Fildişi sahilleri, Liberia, Nijerya, Sierra Leone, Uganda, Zaire
Eğilme Direnci: 14155 psi.
Ezilmeye karşı direnci: 7411 psi.
Yoğunluk: 1466/1000 psi.
Özgül Ağırlık: 0. 58 psi
Sertlik: 900 Ibs/cu. ft.

 

Kaynak: Orhan Ümmetler